Великий піст – важлива подія в житті християнина, час очищення і молитви, що передують основній православне свято – Світлу Пасху. На календарі великий піст у 2022 році триватиме з 7 березня по 23 квітня. Це час символізує 40-денний шлях Спасителя по пустелі, а завершальний тиждень, пристрасна седмиця – уособлює пам’ять про останні події його земного життя. Великий піст допомагає через відмову від їжі і розваг навчитися справлятися зі своїми пристрастями, наблизившись до праведного безгрішного життя.
Що таке Великий піст
Постити перед Великоднем християни почали ще в апостольські часи. Тоді піст тривав близько доби і припускав повне утримання від їжі. Згодом тривалість поста збільшувалася, дійшовши до 40 днів. Рівно стільки скільки днів потрібно було тримати піст язичникам перед хрещенням. Християни приєдналися до них, надаючи підтримку майбутнім церковним братам і сестрам. Пісні обіди і вечері повинні були бути дешевими, а різницю у вартості між стандартним харчуванням і пісним слід віддавати на благодійність. Для багатьох християн такий піст виявився занадто важким, і було вирішено додати рибні дні і гарячу їжу.
Кожен тиждень Великого посту символізує певні події. Піст передують три підготовчі тижні (седмиці), поступово вводячи віруючих в строгий богослужбовий ритм життя. Сам піст починається з Чистого понеділка і закінчується Страсним седмицею. Свята Чотиридесятниця відсилає нас до 40-денного посту Спасителя в пустелі, а остання завершальна і найсуворіша тиждень посту Страсна седмиця – до його останніх днів і сходження на Голгофу.
Харчування в піст просте і убоге, направлено на утримання. Слід відмовитися від м’яса і молочних продуктів, обмежити прийом риби і алкоголю. Регулярно відвідувати служби, читати Євангеліє і якомога більше молитися. Намагатися стримувати негативні емоції і гнів. І максимально увагу приділити добрих справ – допомоги близьким, милостині, участі у благодійництві. Через утримання і смиренність, передбачувані великим постом, люди наближаються до того образу, за яким їх створив Бог.
Інші християнські пости
Християнські пости в 2022 році, як і в будь-який інший час, діляться на багатоденні і одноденні. Чотири основних поста доповнюються пісними днями по середах і п’ятницях. У середу Ісус був відданий Іудою, а в п’ятницю – розіп’ятий. У ці дні православні згадують ці події, моляться і обмежують себе в харчування і задоволеннях. На перший погляд здається, що пісних днів дуже багато, але якщо порахувати, то кількість пісних і м’ясних днів приблизно однакове, іноді трохи більше, іноді трохи менше, в залежності від року.
Петрів піст
Петрів піст в 2022 році триватиме з 20 червня по 11 липня. Цей літній піст, який часто називають в народі «петровка», присвячений пам’яті апостолів Петра і Павла, які тримали піст при підготовці до євангельської проповіді. Зміцнився в церковному календарі Петрів піст в 4 ст., В цей час в Римі і Константинополі були зведені храми на честь Святих Апостолів. Собор у візантійській столиці було освячено в день пам’яті апостолів Петра і Павла 29 червня (12 липня за новим стилем). Цей день став особливо святковим і піднесеним для християн і передує підготовкою у вигляді поста. Петрів піст завжди закінчується 12 липня, і починається з дня Всіх Святих.
Петрів піст не постійний за тривалістю, і дотримується від 8 до 42 днів, в залежності від дати Великодня.
Піст Петра і Павла в 2022 році продовжиться 21 день. Цей піст не такий суворий, як Великий або Успенський і дозволяє більш різноманітне харчування. Рибу і рослинне масло дозволяється їсти по вівторках, четвергах, суботах і неділях. У понеділок можна дозволити собі їжу, приготовлену з рослинним маслом, сухоядение – в середу і п’ятницю.
Успенський піст
Успенський піст в 2022 році продовжиться з 14 по 27 серпня. Цей піст найкоротший в році (триває всього 2 тижні) і єдиний, присвячений Богородиці. На відміну від скорботи і страждань, що оточують історію Великого посту, Успенський піст присвячений радості, духовної чистоти і близькості з Богом. Хтось обурюється «Як можна співати й святкувати смерть?», Але для Святої діви це був скоріше перехід в сон і урочистий момент зустрічі з сином і Богом. Вона пішла мирно і тихо, без страждань і смутку.
Успенський піст не поступається за суворістю Великому. Рибу можна їсти тільки по закінченню посту, в свято Успіння Пресвятої Богородиці. По понеділках, середах і п’ятницях рекомендується сухоядение, по вівторках і четвергах можна приймати гарячу їжу без масла, зате субота і неділя дні, коли можна пити вино в піст 2022 року і вживати рослинну олію.
Піст закінчується святом в честь Діви Марії.
Різдвяний піст
Православні пости в 2022 році завершує Різдвяний піст, який триватиме з 28 листопада по 6 січня. Піст був затверджений на Соборі 1166 року і дотримується, як і Великий, 40 днів і також називається Чотиридесятницею. Піст ототожнює віруючих з 40-денний молитвою Мойсея, пізнав в результаті слово Боже. Так і християни, тримаючи аналогічний піст, знаменують народження Спасителя. Це також завершальний календарний рік піст, покликаний зміцнити духовне єднання з Богом і подякувати за все, що сталося в поточному році.
Різдвяний піст не такий суворий в плані харчування, його приписи дуже схожі на Петрівський піст. Сухояденіє по понеділках, середах і п’ятницях, гаряча їжа з рослинним маслом по вівторках і четвергах, риба, масло і вино у вихідні. Можливість випити вина на увазі його помірне вживання.
Одноденні пости
Крім чотирьох основних багатоденних постів і утримання по середах і п’ятницях, в християнській традиції є ще три одноденних поста. 18 січня, випереджаючи Хрещення Господнього, відзначається Водохресний святвечір. У храмах урочисто освячується вода, якої віруючі кроплять свої будинки і потім весь рік п’ють в невеликих кількостях натщесерце. 11 вересня день Усікновення глави Іоанна Предтечі. В цю дату згадують мученицьку смерть Іоана Хрестителя, якому за наказом Ірода відрубали голову.
27 вересня – Воздвиження Хреста Господнього. Цей день воскрешає в пам’яті історію про те, як Марія, мати константинопольського імператора Костянтина Великого виявила три хрести. Визначити, на якому з них розіп’яли Ісуса допомогло диво – хвора жінка, після того як її поклали на хрест, одужала.
В ці дні рекомендується тримати суворий піст – відмовитися від м’яса, молочних продуктів, яєць і риби. Але можна їсти гарячу їжу з рослинною олією.
Коли починається і закінчується Великий піст у 2022 році
Великдень – одне з найважливіших свят в християнському календарі. Його святкують і католики, і православні. Правда, і числа свят і, відповідно, дати постів для конфесій розрізняються. Православні орієнтуються на олександрійський календар, в той час як католики користуються григоріанським.
У православних
Великий піст 2022 року біля православних триватиме з 7 березня по 23 квітня. Православний піст завжди починається з Чистого понеділка, день, коли варто читати очисні молитви, щоб струсити з себе масляної розгул і зануритися в обмеження, які супроводжують пісні дні. У православній традиції прийнято дотримуватися суворого посту і готувати до нього організм потрібно заздалегідь. Так, уже в який передує Великому посту, Масляний тиждень, віруючі не вживають м’ясо.
У католиків
Католицький Великий піст – єдиний багатоденний і містить набагато менше обмежень, ніж православний. Розклад поста по днях у 2022 році припадає на період з 2 березня за 16 квітня. Початок католицького поста завжди доводиться на Попільну середу. У цей день на знак смирення священики посипають голови парафіян попелом або малюють їм хрест на лобі. Попіл зберігається цілий рік з минулого Пальмової (Вербної) Воскресіння. У латинській традиції Великий піст триває рівно 40 днів.
Строгий піст католики тримають тільки в Попільну середу і Страсну п’ятницю, в інші дні харчуються як зазвичай.
Зате кожен католик перед початком посту дає собі «постанову», свого роду подвиг, який він буде тримати на час посту. Це може бути утримання від якоїсь їжі, розваг або думок. Або, навпаки, обов’язок – ходити в певні дні на меси, або подавати милостиню, не злитися або не кричати.
Харчування в піст
Харчування в піст 2022 року має бути скромним, достатнім тільки для підтримки сил і виключає будь-які гастрономічні витребеньки. Правила прийняття їжі досить суворі і не всі можуть їх дотримуватися. А кому-то, як наприклад, хворим або людям з ослабленим організмом, пісна їжа може бути навіть протипоказана. Потрібно проконсультуватися з лікарем і священиком, і тримати тільки той піст, який буде під силу. Найголовніше в Великий піст, не кількість і якість з’їденої їжі, а покаяння і стриманість. Основне правило пісної трапези – відмова від продуктів тваринного походження: м’яса, риби, молочних продуктів, яєць. Залежно від дат, пісні дні поділяються на чотири ступені строгості в прийнятті їжі.
Сухояденіє – можна вживати дозволені продукти тільки в сирому вигляді. Гаряча їжа, приготована без використання масла ( «варення без єлею») – продукти можна запекти, зварити, згасити або приготувати на пару. Дні, які дозволяють «вино і єлей» коли продукти можна готувати з використанням рослинного масла, наприклад, посмажити, і на вечерю дозволити собі келих вина.
Що можна їсти в піст? Будь-які крупи, овочі, фрукти і ягоди. Гриби, макаронні та хлібобулочні вироби, горіхи, мед, консервовані овочі та фрукти, варення, приправи, спеції і трави. Все, що не є продуктами тваринного походження.
Коли можна їсти рибу в Великий піст
Дні, коли можна їсти рибу, трапляються по великих церковних свят двічі за піст. У 2022 році ця будуть 7 квітня, Благовіщення Богородиці, і 16 квітня, Воскресіння праведного Лазаря. За грецьким статутом, морепродукти (кальмари, креветки, мідії, краби, восьминоги та інші) НЕ прирівнюються до риби, і їх можна їсти по суботах і неділях.
Коли можна вино
Єдиний дозволений церквою алкогольний напій під час посту – вино. Бажано червоне, а найкраще церковний «Кагор». Але можна і інші види цього напою. Вино можна випити по суботах або неділях, не більше двох разів в день, під час обіду і вечері. Вино варто розбавити водою, щоб максимально знизити ефект похмілля і зберегти тверезість мислення. Є рекомендації і з приводу кількості алкогольного напою – не більш 200 мілілітрів на день.
Деякі віруючі, особливо в жаркий день, замінюють вино пивом. Цей напій часто проводився в монастирях і по фортеці і ефекту слабкіше вина. Відповіді священнослужителів на питання чи можна пити пиво – відрізняються, а от у випадку міцного алкоголю – одноголосний і категоричну заборону. Пригубити вина можна у свята і для підтримки сил в Страсний тиждень.