У православному церковному календарі 4 квітня – це день вшанування пам’яті святого мученика Василя Анкирського, священика. Інші назви свята: “День Василя”, “Василь Парник”, “Василь Капельник”, “Василь Сонячний”, “Тепляк”.
Історія свята
Василь служив священиком в Галатійському місті Анкірі в IV столітті. Він закликав своїх парафіян не піддаватися єресі і продовжувати свято вірити в Православ’я в той час, коли аріанське лжевчення захопило широкі маси. Місцеві Аріани зібрали людей і позбавили священика сану, за неугодне їм протистояння. За твердість переконань Василя, як людину небезпечну для країни, привели на суд до імператора. На суді він не відмовився від своїх переконань. За глибоку віру святого піддали мукам. Настільки вони були жорстокі і нестерпні, що організм Василя не витримав, і він помер.
4 квітня – що не можна і що можна робити в день Василя Теплого
Відомо, що в цей день не можна робити безліч справ одночасно, Бо жодне з них толком не встигнеш зробити. Саме з цієї причини не можна господиням готувати відразу кілька страв: вони або підгорять, або будуть пересолені. Швидше за все, тісто не підніметься, а млинці пристануть до сковороди. Краще витратити більше часу і готувати поступово, по одній страві.
- Забороняється виносити сміття в цей день, інакше можна накликати на все сімейство велику біду.
- Не можна в цей день випрані речі сушити на вулиці, в цей час нечисть пустує більше, ніж зазвичай, і може залізти в випрану білизну, а після опинитися в будинку і почати людей діставати.
- Забороняється займатися в’язанням і вишиванням, інакше нитка стане плутатися і зав’язуватися в вузол, який потім неможливо буде розв’язати.
- Представницям слабкої статі 4 квітня заборонено витиратися чужим рушником – згідно з прикметами, чоловік почне змінювати. Тому в гостях краще Після миття рук дати їм обсохнути, не використовуючи запропонований рушник.
- Не можна в цей день потайки просити у сусідки в борг борошно, інакше з нею можна посваритися на грошовому ґрунті.
- Прикмети на цей день говорять про те, що не можна ушивати речі, а хто не послухається заборони, той своє життя лише вкоротить. Похід до швачки або ремонт одягу бажано перенести на інший час.
- Не можна сміятися голосно. Такою поведінкою тільки темні сили можна залучити.
- Нікому не розповідайте про свої плани на майбутнє. Думки вголос роблять їх безперспективними. Людина, яка ділиться своїми задумами, витрачає величезну кількість душевної енергії, яку темні сили можуть використовувати в своїх цілях.
- Не їжте хліб, починаючи з окрайця: згідно з прикметами, глава сімейства може захворіти. У цей день скоринки потрібно залишити на потім, також бажано, щоб їх пізніше з’їли наймолодші представники сім’ї.
- В цей час вже щосили починалася капель, а тому одна з народних назв дня “Василь Капельник”. Якщо хтось збирався будувати новий будинок, хлів або баню, то обов’язково дивилися, де крапель падає з дахів, і куди стікають струмки. На останньому місці від споруди відмовлялися, там все буде стояти неміцно.
- Сонячним день прозвали тому, що в цей день наші предки виходили дивитися на схід сонця і ворожили по ньому про наступаючий рік. Якщо, наприклад, сонце сходило в червоних колах, то це обіцяло хороший урожай.
- За старих часів в Василів день лагодили взуття. Однак, якщо воно була дужу старе і зношене, то від неї відмовлялися, не шкодуючи. Люди вірили, що разом з нею з дому піде і вся негативна енергія.
- Господині в цей день пекли випічку, що символізують сонце. З них належало 4 квітня починати будь-який прийом їжі. Від цього ритуалу весна вступала в повну силу, і з тих пір морози йшли до наступної зими.
Народні прикмети на 4 квітня
- Якщо сонце на світанку в червоних колах – значить, варто чекати хороший овочевий урожай.
- Ворони почали купатися в снігу – бути теплу.
- Якщо на небі сині хмари, чекай теплий дощ.
- Якщо сніг на мурашнику зійшов з півночі – чекай теплого і довгого літа.
- Ворона, яка сіла на гілку або паркан, почала каркати – чекай дощу.
- Трясогузка прилетіла – чекай, скоро розкриються річки.
- Небо на вигляд мутнувате і хвилясте, а також покривається дрібними хмарами – чекай погану погоду.
- Шкура зійшла зі звірів, а сніг з полів.
- Якщо сніг зійшов, і на цьому місці з’явилася павутина, значить, перешкоди будуть врожаю.
- Цей день називають сонячним через те, що 4 квітня люди виходили дивитися на схід сонця, і ворожили по ньому про наступаючий рік.
- Василь-сонячний капеллю великий.
- Шкура сходить зі звірів, а сніг — з полів.
- Помітили, що там, де зійшов сніг, лягла павутина – готуйтеся до швидких заморозків і мізерного врожаю.
- Побачили на небі сині хмари, значить, чекайте дощу.
- Якщо розтанув сніг у мурашника з північного боку-має бути тепле і тривале літо.
- Доброю ознакою вважається приліт Шпаків, адже з цього моменту встановлюється по-літньому схожа погода.
4 квітня: традиції та звичаї дня
- Прізвисько “теплий” священномученик Василь отримав за те, що до цього часу на всій території України вже помітно потепліло. Сонячником преподобного стали називати через те, що в цей день селяни відправлялися на вулицю і ворожили по сонцю про майбутній урожай. З давніх-давен в цей день господині пекли калачі з пшеничного борошна, які нагадували своєю формою сонячний диск. З них починається будь-який прийом їжі. Селяни дуже добре ставилися до калачів. Їх подавали в бідних будинках, а також до царських столів. Цар на знак особливої поваги посилав калачі в дар вищому Духовенству. Наші предки завжди ставилися до хліба з великою повагою, вони вважали, що це дар Божий і символ достатку, достатку і матеріального благополуччя. На столах найчастіше можна було виявити хліб з житнього борошна, тому що він був набагато дешевше пшеничного. Якщо був неврожайний рік, то в борошно додавали перетерту картоплю, буряк і моркву, в крайніх випадках жолуді, Лободу, кропиву і кору дуба.
- У цей день господарі оглядали свої споруди. Якщо житло було не в найкращому стані, то народ заново його відбудовував, також люди стежили за капельками, щоб вибрати найбільш підходяще місце. Якщо крапель з даху падає і б’ється об землю, то це місце не підійде для того, щоб розгорнути тут будівництво. Кажуть, що воно “підпустить” воду.