Традиції на Великдень: як провести страсний тиждень, обряди “чистий Четвер”

Великдень – світле свято, поширене у всьому християнському світі. Незважаючи на те, що це стародавній звичай, деякі великодні традиції збереглися і до наших днів. Як і раніше свято триває тиждень, всі накривають багаті столи, головним символом яких незмінно є паски, фарбовані яйця і великодні паски.

Традиції на Великдень дотримуються православними. Адже правильна зустріч такого знаменного дня – запорука успіху у всьому.

Традиції на Великдень: як провести страсний тиждень, обряди "чистий Четвер"Страсний тиждень 2022

Тиждень перед Світлим Воскресінням вважалася дуже важливим. У кожного дня було своє призначення, приписувалися свої правила, які намагалися дотримуватися, щоб отримати захист божественних сил.

Понеділок

У цей день будинок позбавляли від старого мотлоху. Викидали всі старі речі, прибирали все не потрібне, неробоче. Виносили все сміття з хати.

Вівторок

День закупівлі продуктів для святкового столу. Заготовляли лікувальні відвари і настої. Чоловікам строго-на-строго заборонялося торкатися заготовок.

Середа

У цей день звичай зобов’язував влаштовувати велике прання і чистку всього житла. Так само в середу здійснювали обмивання водою, взятою з колодязя або бочки. Одяг надягали прямо на мокре тіло. Таким чином себе захищали від хвороб.

Четвер

  1. У Страсний четвер однорічним дітлахам збривали новонароджений пушок. Дівчатам підрізали кінчики волосся, щоб отримати красиві коси. Не обходили стрижкою і худобу. У неї вистригали жмут вовни, щоб захистити від хвороби.
  2. У четвер заготовляли особливу Четвергову сіль. Її готували особливим способом. Сіль прожарювали на чавунній сковороді, обов’язково додаючи квасну гущу або житнє борошно. Прожарювали довго, поки сіль і борошно не потемніють. Потім її залишали на плиті до півночі. Потім сіль можна пересипати в ємність або полотняний мішечок. Вважалося, що четвергова сіль має цілющу силу. Особливо та, яка приготовлена на Великодньому тижні.
  3. Цей день має ще одну назву – чистий Четвер. У цей день намагалися очистити не тільки тіло, а й душу. Обов’язково приймали причастя. Купання в ополонці або обливання до першої зорі було традиційним заняттям. Талою водою обливали і худобу для захисту від хвороб. У набрану воду кидали срібло: монетка, ложка, будь-яка дрібна дрібничка. Цією водою вмивалися вранці в неділю. Вважалося, що така вода дає не тільки здоров’я, але і зберігає дівочу красу.
  4. У будинку проходила останнє, ретельне прибирання, а саме приміщення обкурювали ялівцем, щоб вигнати нечисть, хвороби, неприємності. Ялівцем обкурювали не тільки будинок. Обов’язково чистили таким димом хлів та інші споруди.
  5. Люди вірили, що яйця, знесені курочками в четвер, володіли особливою силою. Їх неодмінно їли в саме свято і в наступний тиждень, а шкаралупу закопували на пасовище, щоб захистити худобу від вроків
  6. У четвер починалася Глобальна Підготовка до святкового столу: фарбували яйця, пекли паски, пряники, пироги, булочки. А ввечері готували саму паску – Паска з сиру.
  7. У цей день дбали про фінансове благополуччя. Існує ритуал триразового перерахунку грошей, щоб вони завжди водилися в будинку.
  8. У деяких селах опівночі Великого Четверга жінкам також пропонувалося облити себе водою для огорожі від хвороб.

П’ятниця

Кулінарна битва тривала. Великий піст був довгим і виснажливим. За вкусняшками всі скучили, а Страсний тиждень найсуворіший. Мало нагодувати досхочу домочадців. Потрібно пригостити гостей, подати ті хто просять, віднести дари до церкви. Скупитися на Великдень – гріх.

Субота

У суботу закінчували прибирання, куховарство. До церкви несли паску, яйця і колачі – їх потрібно було освятити. По поверненню з церкви їли трохи, тільки приглушити голод і лягали спати.

Неділя

Всі приготування до свята потрібно було закінчити в строк. Світла Неділя “вербна неділя” наказувала святкувати, а не бігати з ганчіркою по будинку. У цей день вся сім’я збиралася за великим, багатим столом. Влаштовувалися яєчні бої, ходили в гості.

Традиції та обряди на Великдень 2022

Як святкувати Великдень знають всі. Святковий тиждень багатий на традиції і обряди. У ці дні надавали значення багатьох речей. Помічали знаки і прикмети. Вважалося, що весь тиждень просякнута Божим промислом, і відмахуватися від очевидних речей вважалося неправильним. Традиція стукатися яйцями вважалася однією з веселою. Цю гру найбільше чекали діти.

  • Дзвін у неділю наділявся особливою силою. Неважливо, церковні дзвони або домашні дзвіночки, люди намагалися вдарити в них, щоб кришталевий звук розігнав всі напасті. Б’ючи на сполох, кожен просив своє: хороший урожай, вдале заміжжя, здоров’я. Загадували щиро, від чистого серця, адже тільки такі прохання будуть почуті Богом.
  • У Великдень не забували і померлих. Перед іконами ставили горщики з медом і палаючими свічками. На наступний день після свята, канунчікі відносили на могили покійних. Обов’язково прихоплювали три крашанки. Це яйця фарбовані в однотон. Їх кришили птахам на могилах.
  • Коли вранці до Великодня починали дзвонити дзвони, люди хрестились і просили всіх благ для рідних, близьких, сім’ї та дому.
  • На Великдень існувала весела традиція. У цей день каталися на гойдалках, щоб здути всіх гріхи.
  • У світлу ніч набирали води з природного джерела. Вважалося, що вона володіє особливою, цілющою силою.
  • У цей день намагалися зустріти світанок. Ті, кому пощастить першим побачити сонце, могли розраховувати на безбідний рік.
  • Смерть не питає, коли їй з’явитися. Відійти в інший світ в Світле Воскресіння означало бути відзначеним Богом. Душа неодмінно потрапляла в рай. За традицією, померлого в Великдень, ховали з червоним яйцем, яке вкладали в праву руку. А якщо в будинку знаходився вмираючий, то намагалися отримати яєчко з рук батюшки, щоб пригостити людину хоч маленьким шматочком.
  • Існувала цікава традиція «Стояння на сокирі». Вважалося, що такий обряд зміцнює здоров’я і дух людини. Особливо це стосувалося дітлахів.
  • Малюків водили босими по дерев’яній підлозі. Вважалося, що така традиція прискорює розвиток дитини.
  • Вранці, перед тим, як починати сніданок, необхідно було обмести все житло гілочками верби. Таким чином виганяли всі напасті, хвороби і нечисть.
  • Старші члени родини давали птахам паску, закликаючи багатство і успіх в будинок.
  • Традиційно на Великдень і весь наступний тиждень, відмовлялися від весіль . Більш того, це було гріхом, відволіканням від Божественного свята.
  • У Великдень жебраком обов’язково давали монетку, щоб не знати потреби.
  • Для дівчат була обов’язкова традиція вмивання яєчної водою. Для цього, в заздалегідь принесену з джерела воду, клали фарбованої яєчко, а потім вмивалися. Дівчата вірили, що така вода збереже їх красу.
  • Щоранку мати давала дітям натщесерце шматочок паски. Тільки після цього дітлахи сідали снідати.
  • Традиційними були і поцілунки. Молоді вірили, що цілуватися потрібно під деревом, щоб відносини міцніли і переросли в щасливий шлюб. А ось поцілунок на порозі погрожував розлученням.
  • За традицією снідати сідали всією сім’єю. В першу чергу з’їдали по шматочку паски і освяченому в церкві яєчку. Страви обов’язково освячувалися в церкві.
  • В цей день на волю випускали птахів. Існувало повір’я, яке існує до цих пір, що птахи – небесні створіння. І якщо загадати бажання, то пташка обов’язково передасть прохання Всевишньому.
  • На Великдень обов’язково купували свічки. Їх зберігали весь рік. Такими свічками давали благословення молодим, їх запалювали біля хворих, чистили житло від нечистого. Віск від Великодніх свічок ні в якому разі не викидали. Вважалося, що він оберігає будинок від пожеж.
  • Люди похилого віку розчісуючись, загадували стільки онуків, скільки волосся залишиться на гребені.
  • Обов’язково влаштовували веселі яєчні бої. Чоловік і дружина стукалися крашанками. Чиє яйце залишиться цілим, той і буде головою сім’ї. Бездітні жінки намагалися стикнутися з дитиною, щоб народити довгоочікуване дитя.
  • Шкаралупу від яєць не викидали. Її закопували на пасовищах і оброблюваних полях. Обряд захищав худобу від хвороб і давав захист врожаю від посухи, граду, зливи і несподіваних заморозків.

Традиції на Великдень в Україні відомі майже всім. Основні правила дотримуватись, про які люди забули, але в загальному і цілому Світле свято проходить правильно.

Друзі, Вам подобається ця стаття? Поділіться з друзями!
Коліжанка - жіночий інтернет-журнал