Страсний тиждень: прикмети, що можна і не можна робити?

Сьогодні поговоримо про прикмети та справжні традиції Великоднього і страсного тижня, що можна і не можна робити, розповімо нижче.

Страсний тиждень: прикмети, що можна і не можна робити?
Страсний тиждень: прикмети

Великодній тиждень 2021, коли буде?

Великодній тиждень (світлий, славний, великий, радісний) – тиждень після Великодня. Починається в 2021 році з 2 травня (з Великодня) і триває до 8 травня. У літературі можна зустріти ще назву світла седмиця. Седмиця в православ’ї – це шість діб і тиждень (тобто неділя). Якщо говорити сучасною мовою, седмиця – це календарний тиждень.

Як правильно провести Страсний тиждень?

Страсний тиждень 2021 починається в понеділок, 26 квітня і триває до суботи, 1 травня. Це сьомий останній тиждень Великого посту, тривалістю шість днів. Якщо є можливість, щодня на Страсному тижні відвідуйте церкву і беріть участь в богослужіннях.

Протягом року є кола – не випадково кожна середа і п’ятниця на тижні – пісні, а будь-яку неділю так співзвучно з Воскресінням. А страсний тиждень – коли тижневі і річні кола збігаються.

Великий понеділок – згадується старозавітний патріарх Йосип, проданий братами в Єгипет, як прообраз страждаючого Ісуса Христа. Не забувається в цей день і євангельське оповідання про прокляття Ісусом безплідної смоковниці (дерева сімейства тутових, яке дає інжир), що символізує душу, що не приносить духовних плодів – істинного покаяння, віри, молитви і добрих справ.

Великий вівторок – згадується викриття Ісусом фарисеїв і книжників, а також притчі, вимовлені Христом в Єрусалимському храмі.

Велика середа страсного тижня – згадуються покаяння грішниці, що помазала Христа миром і цим приготувала Ісуса до поховання, а також рішення Іуди зрадити Христа первосвященикам за тридцять срібняків.

Великий четвер – згадуються Таємна вечеря, на якій Ісус здійснив обмивання ніг учнів, молитва Христа в Гефсиманському саду і зрада Іуди.

Велика п’ятниця – згадуються засудження на смерть, хресні страждання і смерті Ісуса Христа, а також зняття з хреста Його тіла і поховання.

Велика Субота Страсного тижня – присвячується спогаду поховання і перебування в гробі тіла Ісуса Христа.

У зв’язку з особливим спогадом Таємної вечері у Великий четвер прагнуть причаститися навіть ті християни, хто зберігає практику рідкісного причастя. Адже саме у Великий четвер Ісус Христос це таїнство і встановив.

Як у побуті підготуватися до Великоднього тижня 2021?

Весь Великий піст і Страсний тиждень – це і є підготовка до Світлого Христового Воскресіння і Великоднього тижня.

  1. Правила, встановленого православною церквою, що в чистий Четвер потрібно фарбувати яйця і пекти паски – немає. Це одне з найбільших помилок, порівнянне тільки з релігійним значенням четвергової солі. Є виключно народні звичаї і народне уявлення про чорну сіль, яку нібито готують на Страсному тижні в Чистий четвер при церкві, а потім роздають на службі.
  2. Фарбуванням яєць і випічкою пасок раніше займалися, починаючи з Чистого четверга, оскільки це пов’язано з певними труднощами в технології приготування страв і з їх великим обсягом. Зараз можна готувати великодні страви і в п’ятницю, і в суботу. На допомогу кулінарам є і дрібна побутова техніка, і плита, яка пече без попереднього тривалого розігріву. Щодо “прав” немає обмежень.
  3. На Страсному тижні Немає яких-небудь особливих заборон і правил з приготування страв для святкового великоднього столу. Набір цілком залежить від господині, є тільки обов’язкова страва – великодні яйця. За однією з усталених версій їх обов’язкова присутність пов’язана зі зустріччю Марії Магдалини і імператора Тиберія, коли після слів: “Христос Воскрес!” курячі яйця почервоніли. Фарбувати яйця і готувати Великодні частування дозволяється всім, обмежень теж немає. Атеїсти, діти, віруючі всі можуть брати участь у підготовці свята.
  4. Цікаво, в нашому регіоні досить багато не просто міжнаціональних, а й міжконфесійних сімей. Я жодного разу не чув про будь-які гастрономічні конфлікти, зате знаю масу прикладів, коли дружина-мусульманка фарбує яйця, готує сирну паску і пече паски.
  5. Є тільки одне загальне правило, яке стосується підготовки великодніх страв – все що робимо, робимо з любов’ю. Я сам буду фарбувати яйця по-старому – цибулевим лушпинням. Я не знаю в чому таємниця, але вони мені здаються завжди надзвичайно смачними.
  6. Освячувати приготовані страви можна, починаючи з вечірні Великої суботи, після закінчення Великоднього богослужіння в ніч з суботи на неділю і вранці в Світлу неділю, тобто саме на Великдень, 2 травня.

Що робити зі шкаралупою яєць, освячених в церкві?

Що робити зі шкаралупою яєць, освячених в церкві до Великоднього тижня
Що робити зі шкаралупою яєць, освячених в церкві до Великоднього тижня

Раніше шкаралупу фарбованих яєць заривали в землю, деякі, особливо в селах, використовували її для годування домашньої худоби і птиці. Зараз в упорядкованому житлі без камінів і печей неїстівні залишки їжі з великоднього столу потрапляють у сміття. І це неправильно!

Раджу, з одного боку, уникати зайвого фанатизму, а з іншого – бути уважніше при оздобленні святкового столу і страв. Використовувати наклейки, а потім святити ці яйця теж не варто. Просто подумайте: що ви, ваші рідні, близькі потім будете з ними робити? Особливо, якщо на наклейці не просто якийсь орнамент або малюнок, а зображення ікони з ликом Христа, Пресвятої Богородиці. Невже у когось із християн підніметься рука розбити таке яйце, а потім?! Щоб уникнути спокус – подумайте перед тим, як використовувати ту чи іншу прикрасу. Нехай краще все буде натуральне, природне – від природи.

Що можна і не можна робити?

У Страсний тиждень За слов’янською традицією дозволяється:

  • Дотримуватися посту, і відвідувати храм.
  • Відмовитися від розваг і зануритися в приготування до Великодня.
  • Наводити порядки у дворі і в житлі.
  • Займатися очищенням душі і тіла.
  • Подавати милостиню.
  • Усвідомлювати свої помилки і каятися в гріхах.
  • Відмовляти в допомозі нужденним.
  • Висловлюватися неприємними і образливими словами.
  • Поширювати плітки.
  • Заздрити.
  • Приходити на цвинтар, і поминати покійних.
  • Вживати алкогольні напої.
  • Відзначати свята, навіть дні народження.
  • Займатися ворожінням.
  • Відмовлятися від посту.

Також вас може зацікавити що не можна робити на Теплого Олексія, раджу перейти і почитати.

Прикмети на Страсний тиждень

Прикмети на Страсний тиждень досить суворі.

  1. У Четвер потрібно принести з церкви свічку, і залишити її в будинку. Вважається, що вона буде зберігати здоров’я сім’ї. Якщо хто-небудь в сім’ї захворіє, потрібно запалити свічку. Її сила буде зберігатися протягом усього року.
  2. Якщо в печі після приготування пасок залишалася зола, її збирали в мішечок, і зберігали в будинку. Вона буде оберігати сім’ю від вроків. Її можна використовувати для позбавлення від депресії, залежності або туги. Якщо відучити дитину від грудей у велику п’ятницю, вона виросте сильною і здоровою. У її житті будуть переважати приємні моменти.
  3. Якщо у вас є освячене в суботу яйце, його потрібно помістити в ємність з чистою водою, і залишити на кілька хвилин. Цю воду можна використовувати для вмивання. Вважається, що вона принесе красу і здоров’я. Якщо її випити, можна заповнити запаси життєвої енергії. У п’ятницю можна проводити ритуали з грошима. Візьміть в руки монетку, і прочитайте над нею молитву. Попросіть святих, щоб вони посприяли вашому достатку і процвітання. Монетку покладіть в кишеню одягу або гаманець.
  4. Є ряд погодних і городніх прикмет, які допоможуть визначити майбутнє. Потрібно в понеділок і суботу уважно стежити за погодними умовами. Якщо в ці дні тримається сонячна погода, це значить – в цьому році очікується хороший урожай, а літо буде теплим.
  5. Чи можна одружитися в цей період? Весілля в піст можна провести тільки у Великий понеділок. Якщо на вулиці тримається ясна погода, в родині пануватиме любов, гармонія і взаєморозуміння.
  6. Якщо посадити у Великий четвер рослини, вони швидко приймуться, і будуть рости швидше. На них будуть формуватися великі плоди у великих кількостях. Перед посадкою рослин потрібно прочитати молитву, і закінчити всі приготування у великодні. З п’ятниці і до закінчення свято не рекомендується відвідувати город, тому що це негативно відіб’ється на майбутньому врожаї.
  7. Якщо в день Великодня на вулиці дощова погода, навесні буде багато опадів.
  8. Якщо ж у святковий день заморозки, влітку зберете великий урожай.

Великий (Страсний) тиждень – Відео

Тепер ви знаєте, якого числа починається Страсний тиждень в слов’янській традиції і, що в цей період відбуваються важливі речі, які допомагають визначити майбутнє. Кожен день потрібно займатися конкретними справами, і не намагатися порушувати основні правила. Протягом тижня не можна лихословити, випивати і псувати відносини з оточуючими. Потрібно присвятити себе співчуттю Ісусу за все, що він пережив.

 

Якщо вам сподобалась ця інформація, поділіться в соцмережах! Дякуємо!

Друзі, Вам подобається ця стаття? Поділіться з друзями!
Коліжанка - жіночий інтернет-журнал