6 травня за православним церковним календарем відзначається День пам’яті великомученика Георгія Побідоносця.
Ранньохристиянський мученик Георгій був начальником полку у римського імператора Діоклетіана, який жорстоко переслідував християн. Георгій прилюдно засудив монарха і заявив про непорушність християнської віри. Під витонченими тортурами він не зрікся неї, за що був обезголовлений в 303 р. Вже після смерті святий вразив страшного змія, що наводив жах на жителів рідного міста.
Земне життя
Георгій народився у другій половині ІІІ ст. у місті Беліт (нинішній Бейрут). Син багатих батьків-християн, він вступив на військову службу до римського імператора Діоклетіана. Незабаром Георгій став одним із найпомітніших його воєначальників.
Більшість свого правління (284–305 рр.) Діоклетіан, будучи язичником, терпимо ставився до підданих-християнів. Такими була його придворних, а, за деякими відомостями, і дружина. Але з 303 р. у його релігійній політиці стався різкий поворот: почалися жорстокі переслідування християн. Георгій не зміг залишитися байдужим до страждань одновірців. Він роздав майно бідним, відпустив своїх рабів і вирушив до імператора. Майбутній святий звинуватив Діоклетіана у несправедливості та жорстокості. У відповідь той наказав воєначальнику зректися Христа.
Отримавши відмову, імператор наказав катувати Георгія. Його били, колесували гострими лезами, труїли отруйними зіллями, змушували бігти в чоботях з гострими цвяхами всередині, живцем ховали. Але Георгій, підтримуваний ангелом, залишався живим і неушкодженим. Тоді Діоклетіан наказав відтяти йому голову. Це сталося 23 квітня 303 р. Мощі Георгія поховали у церкві в палестинському місті Ліда, а голову – у римському храмі.
Поразка змія
Після своєї земної кончини великомученик Георгій прославився багатьма чудесами і став одним із найвідоміших святих у різних країнах. Побідоносцем його назвали за духовну перемогу над катувальниками. На іконах він зображується воїном на білому коні, що списом вражає змія. За переказами, цей змій жив у озері неподалік Беліта. Він вимагав від мешканців регулярно надсилати йому на поживу дівчину чи юнака. Коли прив’язана чергова жертва з жахом готувалася померти, раптово з’явився св. Георгій на білому коні і списом вразив змія. Цей день став новим святом для мешканців міста, які звернулися до Христа.
Кінний Побідоносець, що вражає змія – улюблений сюжет у іконографії святого. Особливе шанування великомученика на Русі запровадив Ярослав Мудрий. Після освячення храму св. Георгія у Києві він наказав «творити свято» щороку. Георгій Побідоносець зображений на гербах Росії та Москви.
За допомогою служби “Єлиці-Записки” ви маєте можливість подати записку на молебень святому великомученику Георію Побідоносця біля його святих мощей.