Як знищити тлю “попелицю” з вазонів: способи боротьби з комахами і заходи профілактики

Якщо раптом на улюблених квітах завелися комахи такі як тля “попелиця”, панікувати не варто. Як боротися в домашніх умовах з попелицями на кімнатних рослинах, питання непросте, але цілком можна вирішити. Допоможуть в цьому і сучасні засоби, і народні методи, яких чимало.

Як знищити тлю "попелицю" з вазонів
Як знищити тлю “попелицю” з вазонів

Чим небезпечний і як розпізнати шкідника?

Виявити тлю на кімнатних квітах, коли вона тільки вразила рослину і нечисленна, досить складно через її дрібного (2-3 мм, іноді 7 мм) розміру. Це паразитуюча комаха в природі налічує до 4 тисяч різних видів, які різняться за кольором (зустрічається біла, чорна, рожева, Зелена попелиця) і розміром.

Є особини безкрилі, що відповідають за розмноження, і Крилаті, які поширюють колонію по різних рослинах. Небезпечна тля своїм швидким розмноженням. Біологи підрахували, що одна самка тричі на місяць приносить близько ста тисяч особин, які, в свою чергу, такі ж плідні.

Ці маленькі істоти воліють молоді соковиті частини рослин і, оселяючись на них, починають активно харчуватися соками, пускаючи в хід гострі хоботки. При цьому Колонія попелиць виділяє ведмежу падь (солодку тягучу рідину), яку обожнюють мурахи та інші комахи.

Медвяна падь сприяє виникненню такого небезпечного захворювання, як сажистий грибок, що приводить до загибелі рослини. Попелиця найчастіше мешкає на нижніх сторонах листя і ніжних молодих стеблах, які після таких «квартирантів» деформуються і висихають.

Причини і ознаки нападу комахи

Поселення і швидке поширення попелиці на домашніх квітах може відбуватися різними способами:

  1. При покупці хворої квітки. З ураженої рослини попелиця стрімко поширюється по іншим здоровим, з ніжними листям і стеблами.
  2. При оновленні ґрунту в горщику або пересадці рослини з підсипкою свіжої землі, в якій вже оселилися комахи.
  3. Від домашніх тварин, на шерсть і лапи яких при прогулянках можуть налипати личинки попелиць, а згодом переселятися на квіти.
  4. Після весняно-літнього провітрювання кімнатних квітів на відкритому повітрі (верандах, балконах, лоджіях).
  5. Від домашніх мурах, які люблять поласувати солодким соком, що виділяється попелиць і спеціально розселяють комах по горщиках.

Виявити комах в малій кількості на квітах практично неможливо. Ознаки їх появи стають помітні, коли колонія вже пристойно виросла. Тоді на молодих листках і стеблах рослин можна побачити «сухість», яка від дотику легко розсипається, а очищені ділянки стають вологими.Як знищити тлю "попелицю" з вазонів: способи боротьби з комахами і заходи профілактики

Способи боротьби

У боротьбі з попелицями є безліч ефективних способів. Який працює краще і безпечніше, залежить від ступеня ураження комахами. Коли їх небагато і вони тільки оселилися на квітці, зручніше використовувати народні методи: обприскування спеціальними настоянками та спреями. Вони готуються легко і часто з підручних засобів, наявних у кожної господині.

При масовій атаці комах з присутністю явних слідів пошкоджень переходять до “важкої артилерії ” — промислових хімічних препаратів.

Як позбутися механічно?

Перш ніж приступати до застосування інсектицидних препаратів проти попелиці, варто спробувати прибрати її механічними прийомами:

  1. Сильним струменем води. Рослину можна винести на вулицю або поставити у ванну і струменем води достатньої сили змити тлю з поверхні листя і стебел.
  2. Купання. Для цього землю в горщику прикривають поліетиленовою плівкою і притримують її руками.
  3. Перевернувши рослину догори дном, і зануривши його до землі в воду кімнатної температури, злегка її прополіскують, домагаючись тим самим струшування попелиці.
  4. Обрізка тих частин квітки, які через ураження попелиць пожовкли і липнуть до рук.
  5. Обприскування простою водою 1-2 рази на тиждень, що дозволяє вчасно позбавити рослину від повторного зараження комахами.

Якщо після механічних способів тля все-таки не зникла, приступають до більш активним методам: народним, біологічним і хімічним.Як знищити тлю "попелицю" з вазонів: способи боротьби з комахами і заходи профілактики

Біологічні методи

Є відомості, що запах герані відлякує тлю. З метою профілактики можна скористатися цією особливістю і посадити в горщик хоча б один кущик цієї квітки. Серед натуральних інсектицидів, виготовлених з трав квітів, краще використовувати, наприклад, “Актофіт”. Він захищає і вбиває тлю завдяки біологічній речовині — аверсектину С.

Препарат випускається як рідкий концентрат в пакетах і флаконах. Обробка проводиться двічі, причому друге обприскування виконують через 2 тижні, коли з’являються личинки. Яйця попелиці до інсектициду несприйнятливі.

Готові препарати

Популярні в боротьбі з попелицями на кімнатних рослинах професійні засоби:

Фитоверм – не токсичний для квітів, безпечний для людини і тварин. Розроблений на основі продуктів переробки бактерій, грибів та інших організмів. Приготованим розчином (2 мл/200 мл води) роблять обприскування рослин, приділяючи особливу увагу нижньому боці листя і молодим паросткам. Для отримання стійкого результату обробку проводять двічі, з інтервалом в шостий день.

“Актеллік” потужно і швидко прибирає тлю з ґрунту квітів. Досить однієї процедури від будь-якого виду попелиці. Обробити рослину необхідно на свіжому повітрі і в гумових рукавичках. Застосовують його при сильному ураженні квітів попелиць.

“Актара” дозволяє ефективно позбутися від комах не тільки на самій квітці, але і в ґрунті горщика. Готують розчин згідно прикладеної інструкції до препарату і вносять в землю або рясно бризкають саму рослину. Через 2 тижні варто обприскати квітку повторно. Препарат захищає верхню частину рослини після обробки ще 3 тижні, а в ґрунті зберігається до 2 місяців.

Палички Etisso “Combi-Sticks”, які не тільки допомагають вивести тлю на кімнатних рослинах, але і є відмінним комплексним добривом і насичують ґрунт мінеральними речовинами (калієм, магнієм, азотом та іншими). Паличку занурюють в землю і поливають. Одна штука розрахована на 1,5-2 місяці.

Важливо пам’ятати, що необхідно обробляти всі кімнатні рослини, навіть якщо попелиця виявлена тільки на одному з них!

Народні рецепти

Часто буває неможливо використовувати інсектицидні препарати в силу різних обставин (алергія, маленькі діти). Тоді вивести паразитуючих комах дозволять прості народні рецепти. До найбільш часто використовуваних засобів відносяться:

  1. Розчин господарського або іншого (дігтярного, калійного) мила використовують для обробки від попелиці і в профілактичних цілях. Тільки перш ніж бризкати саму рослину, ґрунт під ним вкривають плівкою, щоб розчин не потрапляв на корені. У літрі води розводять 20 г мила і обробляють не тільки зелену масу рослини, але і всю прилеглу територію (горщик, підвіконня, раму).
  2. Настій часнику – справжній рятувальник кімнатних квітів від попелиці. У склянці води розводять чайну ложку розчавленого часнику і настоюють дві доби. Обприскування проводять після проціджування розчину щотижня.
  3. Деревна зола розводиться в пропорціях ст.золи/5 л води і настоюється 3-4 години. Після того як додадуть в розчин 50 г мила, виконують обприскування.
  4. Настій цибулиння готують з розрахунку 20 г лушпиння на літр води. Настоюють 14-16 годин і бризкають кімнатні квіти до 2-3 разів через кожен тиждень.
  5. Настій кірок цитрусових зберігають в теплому місці три доби. Для його приготування на літр води необхідно 100 г кірок. Перед тим як обприскувати квіти, препарат фільтрують.

Профілактичні заходи

Краща міра захисту кімнатних рослин від попелиці — це профілактика. Вона полягає в тому, щоб:

  1. Куплену рослину піддати двотижневому карантину. За цей час з’ясується, заражене воно чи ні.
  2. При пересадці квітки в нову землю, її необхідно продезінфікувати: виморозити кілька днів на холоді, прожарити в духовій шафі або в мікрохвильовій печі.
  3. Часто оглядати квіти на предмет раннього виявлення паразитів. Це дозволить швидше впоратися з попелицями.
  4. Не допускати появи домашніх мурах-рознощиків.
  5. Стежити за вологістю повітря і частіше обприскувати квіти. Можна поставити невелику ємність з водою поруч з горщиками

З такого розмаїття заходів боротьби з попелицями вибирають найприйнятніші для конкретної квітки. Промислові спільно з народними засобами не дозволять здобути попелиці перемогу над красою квітки в будинку. А турботливий квітникар повинен докласти для цього всіх зусиль.

Друзі, Вам подобається ця стаття? Поділіться з друзями!
Коліжанка - жіночий інтернет-журнал