Кава найдавніший і найпопулярніший напій. У кожного народу є своя легенда походження та знайомства з цим дивовижним напоєм. Згідно з однією з легенд, яка вважається найдостовірнішою та загальноприйнятою, з кави почали готувати відвар, після того, як один пастух із провінції Каффа звернув увагу на поведінку своїх кіз. Вони ставали дуже бадьорими і жвавими після поїдання ними листя однієї дивної рослини. Пастух вирішив зібрати листя і зробити з них відвар. Пастух відчув на собі дивовижний вплив цієї рослини, він відчув, що може спати всю ніч.
За словами багатьох вчених, батьківщиною кави насправді є провінція Каффа. Спочатку напій готувався із сирих зерен, їх наполягали у воді, і за смаком швидше нагадував вино. Зерна потім почали смажити, і під час смаження теж використовували воду. Щодо гарячого напою, то його почали готувати вже через деякий час.
Технології приготування кави різні у різних народів.
- Наприклад, у Туреччині каву готують із додаванням щіпки солі. На одну чашку в джезву засипають каву дрібного помелу одну ложку, цукру в такій кількості і додають шепотку солі, наливають холодну воду, перемощують і ставлять на слабкий вогонь. Густа піна, що утворилася, на поверхні є сигналом для зняття джезви з вогню. Щоб кава остигнула, до неї додають один кубик льоду, і залишити на дві хвилини. У Туреччині є така традиція, перед тим як подати каву, густу піну акуратно збирають ложкою, а потім каву вливають у чашку з додаванням однієї ложки тієї самої піни.
- Дуже цікавим та досить своєрідним є рецепт приготування кави у Кенії. Де як основні інгредієнти крім кави, цукру та води використовується гострий місцевий перець та різні спеції за смаком. Столову ложку меленої кави переміщують із цукром, додають воду та спеції за смаком і обов’язково кенійський перець на кінчику ножа, любителі гострого можуть поекспериментувати з дозуванням цього інгредієнта.
Каву в Кенії готують у турках. Тому всі інгредієнти мають бути саме у турці, її ставлять на невеликий вогонь до утворення густої піни на поверхні. Після утворення піни турка знімається з вогню, щоб змішати каву, і повторити так тричі, а після чого кава вважається готовою. - А в Єгипті, наприклад, каву готують лише з двох найголовніших інгредієнтів кави та води. Спочатку воду доводять до кипіння, потім у неї висипають мелену каву, піну, яка з’явилася на поверхні, вливають у чашки і так повторюють тричі. Потім каву розливають по чашках разом із осадом.
Як правильно варити каву у турці
Пам’ятайте, що ці рекомендації щодо приготування кави в турці – лише відправна точка для ваших експериментів. Сміливо змінюйте їх до смаку!
Нам знадобляться:
- Чиста питна вода (загальна мінералізація 50-150ppm, кімнатної температури)
- Кавомолка – помел дрібний. Помел візуально – «сіль екстра». Для темної обсмажування можна використовувати більше.
- Терези
- Турка
- Свіжо обсмажена кава
Щоб зварити смачну каву в турці, ми рекомендуємо співвідношення кави та води 1:10 (на 20 г кави – 200 мл води). Це базова пропорція, її можна змінювати в залежності від величини помелу та ступеня обсмажування кави. Діапазон пропорції кави до води: від 1:8 до 1:12. Наприклад, для світлої обсмажування можна спробувати 1:8, для темної – 1:12. Пропорція впливає на інтенсивність смаку та щільність текстури. Чим більше кави по відношенню до води – тим насиченішим і яскравішим буде напій, але важливо не перестаратися, щоб не отримати гірку чашку». При розрахунку, орієнтуйтесь на обсяг вашої турки, заповнюйте її до точки звуження.
- Відміряйте на терезах і сміливе необхідну кількість кави. Але ваги використовувати необов’язково: наприклад, у долоню зазвичай міститься близько 10 г зерна.
- Засипте мелену каву в турку і злегка потрясіть, щоб частинки лягли рівномірніше.
- Залийте чисту питну воду до точки звуження турки.
- Поставте турку на плиту на середній вогонь (скажімо, 5 із 9). Чим довше варитиметься кава, тим щільнішою буде текстура. Для невеликої турки на 100-150 мл рекомендую 2-4 хвилини, для 150-300 мл – 4-7 хвилин, але це вже справа смаку.
- Як тільки ви побачите, що кава піднялася, заберіть турку з вогню. Якщо кава почне вибігати з-під шапки тонким струмком, акуратніше: він ось-ось втече!
- Злегка розмішайте кавову шапку та розлийте напій по чашках. Нічого складного!