15 лютого Православна Церква відзначає свято Стрітення Господнього. Віруючі згадують зустріч старозавітного людства з Ісусом Христом, а також особисту зустріч з Богом. Напередодні великого свята згадаємо про його чудові події.
На сороковий день після Різдва Христового свята Марія разом з Йосипом Обручником вирушила до Єрусалимського храму, щоб подякувати Богові за первістка. Традиція наказувала матері хлопчика пройти період очищення після пологів та пожертвувати у храм двох голубів, що батьки Ісуса і зробили. На сходах Єрусалимської святині Йосипа, Марію і Богонемовля чекав старець Симеон. Ця людина, за переказами, прожила понад 300 років. Він займався перекладами Старого Завіту на єгипетську мову і одного разу здивувався дивним словам про те, що Діва, тобто дівчина, буде вагітна від Святого Духа і народить Сина – Боголюдину. Симеон хотів виправити помилку, але йому з’явився ангел і сказав, що все так і буде. Щоб довести старцеві справжність слів у Писанні, Бог через ангела пообіцяв, що Симеон не помре, поки на власні очі не побачить цього дива.
Через багато років після чудесної події, старець за навіюванням ангела вирушив до Єрусалимського храму. Там він і зустрів Святе Сімейство. Взявши Немовля Христа на руки, Симеон промовив знамениті слова, що стали молитвою православного богослужіння вечірні: «Зараз відпускаєш раба Твого, Владико, за словом Твоїм, зі світом, бо бачили очі мої спасіння Твоє, яке Ти приготував перед лицем усіх народів, світло до просвіті язичників і славу народу Твого Ізраїля». У храмі була також пророчиця на ім’я Ганна. Побачивши Богонемовля, вона вирушила розповісти про чудову подію мешканцям Єрусалиму.
Слово «стрітіння» по-старослов’янськи означає «зустріч».
Старець Симеон уособлював собою все старозавітне людство. Він був ученим-богословом, був знайомий зі священними текстами, що зберігають знання про Істинного Бога. Саме йому випала честь дізнатися, що у світ людей прийшов Бог для зцілення людства від хвороби смерті. Звичайно, до Симеона з Христом «зустрілися» свята Марія, Йосип Обручник, пастухи, волхви, родичі Ісуса… Але символічна зустріч із цивілізацією людей відбулася саме на Стрітення Господнє. Адже Симеон був представником духовної інтелігенції богообраного народу та людиною поважною. Бог ніколи не діяв насильством, але завжди надавав людям свободи вибору – бути з Ним чи без Нього. Симеон побачив, що Діва справді народила Бога-Сина, залишившись чистою та непорочною. І старець став свідком пришестя Христа у світ людей. До речі, йому дали прізвисько Богоприймець. Так його назвали і за те, що він буквально, руками прийняв в обійми Христа і за те, що повірив у слова Святого Письма.
Симеон Богоприйменець попередив Марію, який шлях підготовлений Христу і які випробування випадуть на долю матері. За словами старця, Спаситель переможе смерть, але насамперед Йому доведеться перенести скорботний шлях хресної смерті. Для материнського серця не може бути важчим випробування, ніж спостерігати за стражданнями сина. Як ми пам’ятаємо, Богородиця до останнього перебувала біля хреста Господнього, спостерігаючи за муками та повільною смертю Сина.
Дата свята Стрітення Господнього остаточно було встановлено IV столітті. Урочистість раніше входило до циклу свят, присвячених подіям Богоявлення. Стрітення належить до церковних дат, присвячених пам’яті земного життя Ісуса Христа, тому свято називають Господнім. На іконі Стрітення зображають Богородицю, Яка передає Немовля Христа до праведного Симеона. Також на священних зображеннях події зображені Йосип Обручник та пророчиця Ганна.
А ще у свято Стрітення Господнього згадуються і глибоко особисті події з життя кожного віруючого. Кожен з нас одного разу вперше прийшов до храму Божого за покликом серця. Можливо, причиною цього стало горе, а може, щира радість. Коли ми свідомо і з вільної волі вирішили поговорити з Богом перший раз у житті, цей момент можна назвати нашою особистою зустріччю з Творцем. День Стрітення Господнього нагадує нам про важливість пам’ятати про Бога як джерело нашого щастя. Намагайтеся цього дня відвідати храм, помолитися вдома, подати записку на молитву за близьких. Завдяки службі «Єлиці Записки» Ви можете попросити згадати дорогих людей на богослужінні в одному або кількох знаменитих православних монастирях.
Не забудьте: Стрітення Господнє відзначається 15 лютого!