Одне з головних християнських свят – Благовіщення, в 2022 році його відзначають 7 квітня. Розповідаємо, які є прикмети на Благовіщення і на що особливо слід звернути увагу в цей день
Благовіщення щорічно відзначається 7 квітня і входить до списку — 12 найважливіших православних свят. Саме в цей день, рівно за 9 місяців до Різдва Христового, Діві Марії з’явився архангел Гавриїл і повідомив благу звістку про те, що вона стане матір’ю Спасителя.
У народі Благовіщення зазвичай відзначають тихо – спочатку в церкві на святковому богослужінні, потім вдома, у вузькому сімейному колі.
Однією з головних традицій цього дня можна назвати випуск голубів. Цей птах вважається добрим вісником і символом свята. Віруючі вважають, що голуб неодмінно віднесе на небеса молитву про те, хто його відпустив.
Про інші благовіщенських традиціях і прикметах докладно розповідаємо в нашому матеріалі.
Історія народних прикмет на Благовіщення
Прикмети – елемент української культури, можливість простежити, як розвивалися традиції наших предків. Народні прикмети на Благовіщення — не виняток. Вони теж пройшли довгий шлях, роками народ помічав і тлумачив навколишні події, передаючи ці знання з вуст в уста, з покоління в покоління. Наші бабусі і дідусі виступають хранителями народної мудрості. Саме завдяки їм ми змогли відновити прикмети на Благовіщення, про які розповімо нижче.
Прикмети погоди
Погодні прикмети існують чи не на кожен день в році. І вони, швидше за все, все ще будуть точніше прогнозу від наших синоптиків.
- Яка погода буде на Благовіщення, таку чекайте і на Великдень. Але якщо 7 квітня на вулиці стоїть незвичайна для середини весни спека, то на Великдень буде прохолодним.
- Снігове Благовіщення – до неврожайного року.
- Якщо в цей день гроза – влітку добре вродять горіхи, якщо невеликий дощ – гриби, жито і пшениця.
- Дощовий день – до повноводних річок і хорошим уловам риби весь рік.
- Вітер і туман обіцяють ВРОЖАЙНЕ літо.
- Якщо святковий день видався помірно теплим, то на полях весь рік буде хороший урожай.
- Повертаються перелітні птахи – приносять з собою літо.
- Журавлі в цей день літають високо – до поганої погоди.
- Ластівки в небі – до теплої весни.
“Пташині” прикмети
У Благовіщення під час прогулянки потрібно уважно спостерігати за тим, які птахи зустрічаються на шляху найчастіше.
- Голуби – до щасливої і радісної весни.
- Горобці, ластівки — до стабільності і спокою.
- Синиці – до приємних змін в житті і любові.
- Ворони – до зневіри.
- Мертві птахи – до неприємностей.
Прикмети з просфорами
Проскурка – це один із символів свята. Після ранкового богослужіння віруючі обов’язково повинні були принести з церкви додому кілька просфор. Їх з’їдали під час святкового застілля (вважалося, що це до удачі), а залишилися від просфор крихти підсипали в їжу домашнім тваринам (щоб в прийдешньому році не хворіли).
Існувала цікава традиція, пов’язана з цими освяченими хлібцями. 7 квітня перед вечерею в одну з проскурок ховали монетку. За столом, коли збиралася вся сім’я, кожен брав собі по хлібцю. Той, кому попалася проскурка з сюрпризом, весь рік буде процвітати в своїх починаннях.
Сільськогосподарські прикмети
Фермерам і хліборобам варто взяти до уваги ці прикмети.
- Вважалося, що якщо в цей день дзвеніти тазами і всіляко шуміти, це відлякає хижаків на цілий рік і допоможе зберегти худобу в цілості.
- Увечері збирали і зберігали золу з грубки — нею посипали хворі рослини. Вважалося, що Благовіщенська зола здатна вилікувати їх і зберегти урожай.
- Благовіщення завжди знаменувало собою початок весни. Наступного дня починалися посівні роботи.
Що можна і що не можна робити в Благовіщення?
Святковий день – привід для радості і веселощів. За довгі роки наші предки виробили звід правил, присвячених тому, як можна вести себе в Благовіщення, а чого краще в цей день не робити.
- У родині в цей день повинні панувати мир і гармонія. Не можна лаятися і сваритися, варто провести час в спілкуванні один з одним.
- Як і під час будь-якого великого свята не можна прибирати, працювати в будинку або городі. Варто відмовитися навіть від прання і миття посуду.
- У Благовіщення дівчатам не можна заплітати коси, шити або в’язати — ці дії також відносяться до праці.
- Благовіст – час нести благі вісті. У цей день особливо вітаються заняття благодійністю та пожертвування на допомогу нужденним.
- Відвідувати 7 квітня можна родичів і близьких друзів. До малознайомих людей в гості краще в цей день не ходити і у себе вдома їх не приймати.
- Не можна брати і давати в борг – інакше весь рік гроші водитися не будуть.
Популярні питання та відповіді
Чи можна надягати новий одяг на Благовіщення?
Це вважалося поганою прикметою. Предки вірили: якщо 7 квітня надіти куплену напередодні річ, довго вона не прослужить, швидко зноситься і зіпсується.
Чим прикрасити будинок до свята?
Квітковий символ Благовіщення – це лілії, знак чистоти і непорочності. Саме ними прийнято прикрашати будинок 7 квітня.
Що можна, а що не можна їсти в цей день?
Найчастіше Благовіщення припадає на Великий піст. В такому випадку, в цей день поститься можна їсти рибу. М’ясо, молоко і молочні продукти вживати в їжу як і раніше не можна.
Чи можна одружуватись на Благовіщення?
Благовіщення відноситься до великих свят. У дні таких урочистостей церковні шлюби традиційно не укладаються, проте на мирські одруження ці правила не поширюються. Тому одружитися в РАГСі в цей день можна, а повінчатися в церкві — не можна.