Хрещення – це традиційне свято православних християн. Інша його назва – Святе Богоявлення або Водохреща. Входить до числа найважливіших з 12 свят після Великодня. Всі вони присвячені земного життя Ісуса Христа і Богородиці.
Для більшості людей Хрещення це купання в ополонці і набір освяченої води. У всіх православних храмах проходять служби, присвячені цій події.
Напередодні і в день свята проходять обряди освітлення води. Священик читає молитву і здійснює певні дії.
Історія свята
Свято Хрещення присвячений подіям 2000-річної давності , що стався на річці Йордан . Обряд очищення від гріхів, там проводив Іван Предтечі. У народі його називають Іоанн Хреститель. Коли Ісусу виповнилося 30 років, він вирушив до річки Йордан і попросив Іоанна хрестити його.
Після обряду небо відкрилося і на Ісуса Христа зійшов святий дух, в образі білого голуба. І пролунав голос Божий, який свідчить про те, що Ісус його син. Тому друга назва свята Богоявлення. Тоді відбулося явлення світові Трійці: Отця Сина і Святого духа.
Святкувати Богоявлення почали з II – III століття нашої ери. Спочатку святкували одночасно Різдво і Хрещення. Починаючи з IV століття свята розділилися.
Коли буде хрещення у 2024 році?
Хрещення і купання в ополонці в 2024 році пройде в той же день, що і завжди. У 2024 року свято Хрещення відбудеться 6 січня. Випадає на середу. Водохресні купання 2024 року, так само пройдуть 6 січня.
Сам свято підрозділяється на:
- 4 дня передсвята;
- 8 днів віддання.
У ці дні проходять служби, присвячені подіям цього дня, в молитвах пояснюється їх значення, згадуються пророцтва про Хрещення Господнє.
Традиції
Хрещення – останній великий свято перед суворим Великим постом. У цей день закінчуються різдвяний святки. У православних церквах проходять святкові богослужіння:
- Святвечір – напередодні;
- Літургія в день Богоявлення;
- Служба собору Іоанна Предтечі на наступний за Хрещенням день.
Освітлення води проводиться двічі. Перший раз в святвечір. Воду освячують в храмі. Другий – в саме свято. Відбувається хресний хід до найближчої водойми, в якому заздалегідь прорубали ополонку – йордань.
Священик читає молитви над водою, потім опускає в неї срібний хрест. Після цього вода в ополонці вважається освяченою, можна занурюватися.
Народні традиції:
- Водохресні купання. Люди вірять, що водохресна вода здатна змити навіть найважчі гріхи т зміцнити здоров’я. Мало хто знає, що ця традиція пішла від наших предків. Святки закінчуються Водохрещем. Під час колядок люди вбиралися в образи нечистої сили, розфарбовували особи. Освяченою водою віруючі змивали з себе цей образ, щоб він не викликав нещастя і біду. Водохресні купання у 2024 році пройдуть 6 січня.
- Збір святої води і зрошення їй житла. Вважається, що вона здатна захистити будинок від бід і всього поганого. Воду набирають і дбайливо зберігають весь рік, використовуючи для особливих випадків.
Як і кому можна купатися в ополонці?
Розглянемо основні правила:
- Готувати тіло для купання в ополонці на Хрещення слід заздалегідь. Проводьте будинку обливання холодною водою або приймайте контрастний душ щодня, хоча б за 5-7 днів.
- Підготуйте килимок для ніг, щоб не стояти босоніж на снігу. Одяг повинен бути комфортна. Без зайвих застібок, ґудзиків, щоб її можна було швидко зняти, легко одягнути.
- Вибирайте спеціально оснащені для купання ополонці. У них повинні бути сходи, для полегшення спуску і підйому.
- Розігрійтеся перш ніж зануритися: поприсідайте, пострибайте, помахайте руками, ногами. Розженете кров по організму.
- Поринайте плавно, але не занадто повільно. Якщо ви потрапляєте перший раз, пірнати з головою не рекомендується.
- Найкраще відмовтеся від споживання алкоголю. Занурення в крижану воду в стані алкогольного сп’яніння може призвести до спазму судин.
- Вийшовши з йордані, розітріть чистим сухим рушником. Чи не витирайте обличчя, нехай волога сама з нього випарується. Одягайтеся швидше. Випийте гарячий чай.
Купання в ополонці не рекомендується:
- людям, хворим на цукровий діабет;
- тим, у кого є проблеми з нирками, сечостатевої системою;
- вагітним жінкам;
- людям з хронічними запальними захворюваннями носоглотки (отити, гайморити);
- людям з хронічними бронхолегеневими, серцево-судинними захворюваннями;
- тим, хто страждає на епілепсію, аритмією, гіпертонією.
Занурюватися в ополонку – це не просто давній звичай, але і, при правильному підході, оздоровча процедура. Пірнання в ополонку на хрещення підвищує стійкість до низьких температур, зміцнює імунні сили організму.
Людина, яка закалюється на постійній основі, швидше справляється зі стресами, рідше хворіє на вірусні захворювання, добре переносить зміну клімату.
Як правильно купатися на Водохреща?
Коли пірнають в ополонку на хрещення? Після освітлення йордані, яка була спеціально підготовлена і відповідає вимогам безпеки. Ополонка роблять у вигляді хреста, обладнавши її спеціальними дерев’яними настилами для підходу до краю, ступенями або драбинками для занурення і виходу з водойми.
На місці присутні рятувальники, для надання першої допомоги і контролю кількості людей на льоду. Все частіше в місцях купань встановлюють біотуалети, місця, де можна попити гарячий чай, роздягальні.
Основні правила водохресного купання:
- У Йордань занурюються 3 рази, промовляючи «В ім’я Отця, Сина і Святого духа».
- Під час занурення відкиньте всі сторонні думки, думайте про Господа Бога.
- Перед тим, як зануритися, потрібно відвідати храм, відстояти службу.
- Церква настійно рекомендує відмовитися від алкогольних напоїв до і після пірнання.
- Не слід занурюватися в воду відразу після їжі, на голодний шлунок занурюватися теж не рекомендується.
- Занурюватися слід не більше, ніж на одну хвилину.
- занурюють по шию.
Існує повір’я, що людина, що викупалася в ополонці 19 січня, весь рік буде захищений від хвороб.
Властивості водохресної води
Багато хто вірить, що в свято Хрещення вся вода в світі ставати святий. Навіть та, що тече з-під крана, має властивості Хрещенській води. Це оману. Для того, щоб вода стала Хрещенській, над нею читають особливі молитви, проводять спеціальні ритуали.
Вода ставати такою завдяки молитвам, які з’єднують її з Божою Благодаттю. Вона є великою святинею православної церкви. Є ряд правил, як її набирати, зберігати і вживати.
Як правильно набрати Хрещенській води:
- Для цього підійде вимита скляна або пластикова ємність без наклейок. Забороняється використовувати пляшки з-під алкогольної продукції.
- Набирати рідина слід в тій кількості, якого буде достатньо на рік, що не наливати по саме горло пляшки. Якщо набрати багато, і не використовувати, це вважається ув’язнення святині.
- При взаємодії з водою забороняється лихословити, сваритися.
Як пити і зберігати Водохресну воду
- обов’язково з Вірою в Господа і молитвою;
- цілий день пити Водохресну воду дозволено тільки 2 дня в році – Хрещення і Святвечір;
- пити з ранку натщесерце, по три глоточка;
- воду можна розбавляти, від цього вона не втратить своїх властивостей;
- зберігати рідину рекомендується в захищеному від світла місці;
- не слід зберігати в холодильнику;
- не допускається, щоб свята вода потрапила в стічні труби;
- якщо рідина зіпсувалася, її слід вилити в річку або іншу водойму.
Вважається, що така вода прихильно впливає на імунну, ендокринну, нервову системи. Знімає тривожність, дратівливість.
Що не можна робити на Водохреща?
Заборони в цей день:
- занурюватися в Йордань без прочитання молитви;
- вживати алкоголь;
- лихословити і сваритися;
- плакати;
- гадати;
- брати гроші в борг;
- бажати зла іншій людині.