Вербна неділя – християнське свято, що настає рівно за тиждень до Великодня. Назву свою вона отримала через верби, що символізує пальмові гілки, якими люди засипали шлях Ісуса Христа в той час, коли він в’їжджав в Єрусалим. Так як свято це залежить від дня Воскресіння Христового, його дата змінюється щорічно, і в 2022 році вона настане 17 квітня.
Особливе значення в народі мають прикмети на Вербну неділю, а також багато інших традицій і звичаї, які шанують з давніх часів і до цього дня.
Як правильно підготувати гілочки верби?
На Вербну неділю обов’язково освячували в храмах гілочки верби для того, щоб користуватися їх чудовими властивостями і силою ще цілий рік. Верба була обрана для цих цілей не випадково – це дерево, яке одним з перших прокидається з настанням весни.
При цьому дотримувалися таких правил при зборі гілок:
- Готують гілки завчасно ще до Вербної неділі – причому робити це потрібно до сходу сонця.
- Вибирається молоде і сильне дерево, а ось криві і покручені, сухі дерева краще обійти стороною.
- Краще не зрізати вербу у водойми, гілки якого схиляються над самою водою, і вже тим більше не чіпати рослини на цвинтарі.
- Зрізати потрібно непарну кількість гілочок.
Ідеально, якщо погодні умови навесні дозволяють дереву зацвісти. В іншому випадку гілки необхідно поставити у вазу з водою, щоб до моменту освячення на них розпустилися «котики».
Традиції та звичаї в свято
Практично всі традиції, народні прикмети і звичаї на Вербну неділю, так чи інакше, пов’язані з освяченою лозою. Її застосовують в самих різних сферах життя – починаючи від лікування хвороб і закінчуючи залученням удачі:
- Після повернення зі служби з храму освяченої лозою символічно хльостають тих, хто залишився вдома – вважається, що це позбавляє від усіх хвороб на цілий рік.
- Якщо в будинку є лежачий хворий, у його головах ставлять освячені гілки, після чого людина швидше йде на поправку.
- У будинку обов’язково повинні цілий рік зберігатися гілки з цього свята – навіть після того, як вони засохли. Це змусить нечисту силу обходити оселі десятою дорогою, приверне в будинок удачу і позбавить всіх його мешканців від нещасть.
- Якщо жінка бажає завагітніти, їй необхідно самій сходити в церкву, щоб освятити вербну лозу в неділю, а після залишити їх у своїй кімнаті і не виносити з неї весь рік. Це наблизить поповнення в родині.
- У землю на полі встромляли кілька освячених гілок, щоб урожай був багатим.
- Всю худобу слід відшмагати принесеної з церкви лозою, щоб вона не хворіла.
- Щоб знайти рішення складної проблеми, людині варто з’їсти одну бруньку з лози – і його осяє потрібна думка.
- Простий ритуал на гроші дозволяє поліпшити матеріальний достаток: для цього одну освячену лозинку потрібно пустити в плавання по річці.
- Щоб позбавити сім’ю і будинок від насланих вроків, пучок лози мочали в святу воду і бризкали їм в житло, намагаючись не пропустити жодного куточка або предмета.
- Повішена освячена гілочка над вхідними дверима є запорукою тихій і спокійній атмосфери в сім’ї, перешкоджаючи конфліктів і сварок серед мешканців.
- Розтерті бруньки з гілочок додають в випічку – кожен, хто з’їсть таку страву, позбавиться від хвороб, стане більш вдалим, а неприємності не стануть його турбувати.
Освячений талісман зберігається протягом усього наступного року, однак після закінчення даного терміну викидати його не можна. Слід спалити гілочки, після чого пустити попіл за вітром, і тільки після цього запасатися свіжої лозою.
Прикмети в народі на Вербну неділю
Люди помітили, що багато подій в цей святковий день несуть за собою зміни протягом цілого року. Тому з особливою увагою ставляться до того, що відбувається навколо, стежать за погодою і відзначають для себе такі особливості:
- Теплий і ясний день на Вербну неділю обіцяє хорошу погоду на все літо, а також вказує на відсутність стихійних лих в цей рік. І ще це хороша прикмета для хліборобів: їх в цьому році повинен порадувати високий урожай.
- Вітер в вербну неділю говорить про те, що цілий рік ще буде вітряна погода, можливі сильні бурі.
- Ще одна прикмета в це свято на погоду: якщо йде дощ, це означає хороший урожай.
- Якщо на вербі встигли розпуститися сережки до свята, то рік порадує хорошим урожаєм і приємними новинами.
- Морозний день на Вербну неділю також є гарною прикметою: він обіцяє високий урожай ярих культур.
У Вербну неділю здійснюють прості ритуали, які допоможуть в поточному році бути більш вдалим і дозволять уникнути нещасть. Обряди необхідно проводити тільки в святковий день, в будь який інший час вони не матимуть сили:
- Виходячи з церкви, в якому освячувалася лоза, необхідно зірвати з неї 9 бруньок і з’їсти їх – це гарантує позбавлення від зубного болю. Цей же ритуал допоможе жінці завагітніти.
- У цей день на тонкій гілочці зростаючої в лісі верби в’яжеться вузол, а під час такої дії загадується найпотаємніше бажання, яке збудеться протягом поточного року.
- Прикмета на гроші: в свято слід посадити кімнатну рослину. Якщо воно візьметься і добре буде рости, це приверне в будинок достаток і додаткові фінансові потоки.
- Прикмета для закоханих – людині досить сконцентруватися і уявити об’єкт свого обожнювання – і незабаром станеться зустріч з ним.
- Щоб не було пожежі, в будинку необхідно спалити гілочку верби.
- Для збереження сім’ї букет з гілочок верби ставлять за ікону, після чого подружжя перестають сваритися, і між ними налагоджується довіра і взаєморозуміння.
- Залишені в кожному кутку житла прутики верби допоможуть людині стати рішучіше і привернути до себе удачу в будь-яких справах.
- Для того, щоб позбутися від головного болю і мігрені, слід розчесатися в це свято, а вичесане волосся зібрати з гребінця і кинути в воду, якою необхідно полити вербу.
- Якщо в цей день до дому прибивається собака або кішка, їх не можна проганяти. Слід погодувати їх і залишити в якості домашніх тварин – все життя вони будуть приносити в будинок достаток і удачу.
- Згідно давнім прикметам, щоб поліпшити матеріальний достаток, варто в свято позбутися старих речей. Після цього фінансове становище значно покращиться.
- Порожні витрати в свято – це погана прикмета. Вони говорять про те, що весь рік чекають великі витрати, які не виправдаються.
- Не слід в цей день просити боржників повернути гроші – удача в фінансових справах може пропасти на весь рік.
- Дітей купають у воді, в яку кидають гілочку верби – вважалося, що це зцілює дитину від хвороб.
Звертаючи увагу на вищезгадані прикмети у Вербну неділю, можна не тільки передбачити майбутнє, але і вплинути на свою долю, позбутися від хвороб і залучити достаток в будинок.
Що можна робити, а що не можна?
Крім традицій і звичаїв, у Вербну неділю існують і заборони – як і в будь-який інший християнський святковий день.
Щоб уберегтися від нещасть, рекомендується утриматися від таких дій:
- Не слід лихословити на людей, сваритися і лаятися в цей день. Також по можливості варто позбутися і від поганих думок, очистивши душу. І навіть образи потрібно постаратися забути, простивши оточуючим їх гріхи.
- Не варто збиратися на святкування великою і галасливою компанією. Цей день краще провести в тісному сімейному колі, долучившись до духовних цінностей.
- Краще утриматися від фізичної роботи, а про всі термінові справи варто подбати заздалегідь. Праця в християнське свято вважається гріхом. У цей день обов’язково потрібно відвідати церкву, згадати Христа і його благі діяння.
- Жінкам не варто займатися рукоділлям – шити або плести, різати ножицями.
- Тим, Хто живе в приватному будинку не варто випускати птицю і домашню худобу в цей день на вулицю – вважається, що її може зіпсувати нечиста сила.
- Жінкам не варто прати і прасувати, а чоловікам – обробляти землю.
Традиції та прикмети на Вербну неділю численні і різноманітні. У них зосереджена вся мудрість народу за багато століть і його спостережливість. Використовуючи дані знання, можна не тільки стати щасливішим самим, а й подарувати удачу своїм близьким і рідним людям.